رشد ۱۵ درصدی ایجاد اشتغال واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی در سال ۹۴

Rate this post

معاون صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی اعلام کرد

رشد ۱۵ درصدی ایجاد اشتغال واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی در سال ۹۴

معاون امور صنایع سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی، گفت : پیش‌بینی می‌شود برای ۳۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد شود که به نسبت مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵ درصدی را شاهد هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی، حمید ابراهیم زاده فیاضی در جمع خبرنگاران به تشریح اقدامات و عملکرد معاونت صنعت در این سازمان پرداخت و با بیان اینکه در ۸ ماهه سالجاری هزار و ۴۷۵ جواز تاسیس صادر شده است، اظهار داشت: این تعداد جواز رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده که سرمایه گذاری ۴۷۰۰ میلیارد تومانی را برای این طرح ها پیش بینی می‌کنیم.

وی افزود: با این میزان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می‌شود برای ۳۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد شود که به نسبت مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵ درصدی را شاهد هستیم.

معاون امور صنایع سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه این میزان از نظر حجم سرمایه گذاری کاهش را نشان می‌دهد که بیانگر صدور جواز تأسیس برای طرح‌های کوچک است، ادامه داد: این در حالی بود که متوسط حجم سرمایه گذاری هر طرح در کشور ۷ میلیارد تومان است اما در استان این میزان ۳ میلیارد تومان برای هر طرح است.

آغاز آزادسازی محدوده‌های معدنی آذربایجان شرقی

سید مرتضی نیرومند اسکوئی نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه در شرایط فعلی اقتصادی کشور بهره برداری از پروژه‌های مهم معدنی و صنعتی یک نیاز مهم است، افزود: بهره‌برداری از واحدهای مهم در اشتغال زایی نتیجه مهمی دارد اما متاسفانه برخی پروژه‌ها به نتیجه مطلوب و لازم نمی‌رسد.

وی ادامه داد: واگذاری پهنه‌های معدنی در نقاط مختلف استان به صورت ویژه مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار دارد اما در این میان برخی پهنه‌ها آغاز به کار نکرده‌اند که مطالبه گری رسانه‌ها در این میان مهم است.

نیرومند افزود: از سال ۹۰ دولت پهنه بندی مناطق معدنی را در دستور کار خود قرار داده و با توجه به ریسک پذیری بالا، گرایش به سرمایه‌گذاری در معدن کمتر است.

معاون امور معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه آزاد سازی پهنه‌های معدنی در دولت تدبیر و امید انجام شده گفت: ۸۰ درصد پهنه‌ها آزاد شده و در این میان پهنه اهر به شرکت مس واگذار شده که علی رغم واگذاری یک ساله هیچ کاری در این پهنه که سرشار از مس و طلا است انجام نشده است.

وی همچنین از واگذاری پهنه چاریماق خبر داد و افزود: خوشبختانه در این پهنه اقدامات خوبی انجام شده و روند پیشرفتی وجود دارد.

نیرومند شفاف سازی بخش معدن را از ضروریات این بخش دانست و افزود: بر همین اساس سامانه کاداستر معدن راه اندازی شده که آذربایجان شرقی در این زمینه پیشرو است.

وی اظهار کرد: مدیریت سامانه کاداستر نیز از طریق سازمان نظام مهندسی معدن صورت می‌گیرد و شفاف سازی کامل اطلاعاتی وجود دارد.

نیرومند در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سالانه ۱۲۰۰ درخواست اکتشاف معدن وجود دارد افزود: این تعداد درخواست در خوشبینانه ترین حالت منجر به صدور ۱۲۰ پروانه می‌شد و البته این تعداد در سال جاری به ۳۰ پروانه نیز نمی‌رسد.

وی با اشاره به بخشنامه کشوری وزیر صنعت معدن و تجارت در زمینه آزاد سازی محدوده‌های معدنی اظهار کرد: آزاد سازی هزار محدوده معدنی از اول دی ماه آغاز و این محدودها در سامانه کاداستر ثبت شده و رانت اطلاعاتی در این میان نخواهیم داشت و اطلاعات کامل از طریق سامانه در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

نیرومند تصریح کرد: این پهنه‌ها پس از واگذاری در صورتی که تا دو ماه به بهره برداری نرسند، سلب امتیاز خواهد شد.

معاون امور معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: آزاد سازی محدوده‌ها در دیگر استان‌ها نیز صورت می‌گیرد اما در آذربایجان شرقی با تسریع در فعالیت‌ها شاهد آزاد سازی سریع‌تر هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با شروع واگذاری پهنه‌ها و آغاز سرمایه گذاری حدود ۴۰ میلیارد تومان سالانه در بخش معدن سرمایه گذاری شود.

Deputy Industry, Mine and Trade Azerbaijan announced
۱۵% of employment growth in 94 industrial units in East Azarbaijan
Deputy Minister of industry and trade industries of East Azerbaijan, said is expected to create 32 500 jobs compared to the same period last year saw a 15 percent growth.
establishment permit has been issued, said the country ranked first in the number of licenses allocated to the 4,700 billion dollar investment for these projects are anticipated.
He added that this investment is expected to create 32 500 jobs compared to the same period last year saw a 15 percent growth.
۷ billion USD, but in the amount of 3 billion USD for each project.
Azerbaijan started the liberalization of mining areas
is not necessary.

Strong said the 90-year government mapping mining areas in its agenda with regard to increased risk-taking tendency to invest in mine less.
The area is rich in copper and gold have been done.
He also announced Charymaq transfer zone and said: Fortunately, in this area there to do good actions and progress.
Transparency strong mining sector and the requirements of this section and added: Accordingly, the mining cadastre system has been set up that Azerbaijan is a leader in this field.
He said cadastre system management through the mine’s Engineering Organization and full transparency of information.

is publicly available through the system.
Strong said: These zones After the assignment if they reach two months of operation, points will be taken away.
Mineral deputy industry and trade of Azerbaijan noted that the liberalization of areas in the provinces of East Azerbaijan also takes place but are quicker to accelerate the release of the control activities.
He expressed hope that with the start of the assignment of zones and invested nearly $ 40 million annual investment in the mining sector.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *