کاهش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت

Rate this post

بانک مرکزی نماگر اقتصادی سه ماهه دوم سال ۹۴ را منتشر کرد. به گزارش «فرصت امروز»، براساس اطلاعات مندرج در این نماگرجواز تأسیس واحدهای صنعتی درسه ماهه اول سال جاری ۱۹۸ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳٫۷درصد کاهش را نشان می‌دهد. این در حالی است که میزان یاد شده در سه ماهه دوم سال جاری به ۲۶۲٫۶ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۲۵٫۴درصد کاهش را نشان می‌دهد. براساس گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی میزان جواز تأسیس واحدهای صنعتی در سه ماهه اول سال گذشته ۵۶ درصد و در سه ماهه دوم ۷۷٫۶ درصد رشد داشته است اما در سه ماهه سوم و چهارم به ترتیب ۷۲٫۸ و ۳۷٫۵ درصد کاهش داشته است که گویای عمیق شدن رکود اقتصاد و کاهش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعتی است.
همچنین شمار پروانه‌های بهره‌برداری از واحدهای صنعتی در سه ماهه نخست امسال منفی ۱۲٫۶ درصد و ارزش سرمایه‌گذاری پروانه‌های صادر شده، منفی ۲۷٫۶درصد بود. این آمار در فصل تابستان در بخش شمار پروانه‌های بهره‌برداری از واحدهای صنعتی به منفی ۱٫۵ درصد و از نظر ارزش سرمایه‌گذاری به منفی ۱۷٫۵درصد رسید. گفتنی است که شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی در سه ماهه اول سال ۴٫۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
این میزان در سه ماهه دوم سال ۰٫۶درصد کاهش داشته که گویای کاسته شدن از شیب رکود اقتصادی در بخش صنعت است. ناگفته نماند شاخص کل تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور در سال ۱۳۹۳ برمبنای سال پایه ۱۳۹۰، به عدد ۹۲٫۹ رسیدکه نسبت به سال ۱۳۹۲ معادل ۶٫۷ درصد افزایش یافته بود. نکته مهم دیگر این است که بانک مرکزی در این نماگر از اعلام رشد اقتصادی سه ماهه اول و دوم سال جاری خودداری کرده است. رشد تولید ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۸۳ با احتساب درآمدهای نفتی ۳ درصد و بدون نفت ۲٫۸ درصد اعلام شده است.
نرخ بیکاری در سه‌ماهه دوم ۹۴ ۱۰٫۹درصد بوده است. در همین مدت نرخ بیکاری شهری ۱۲٫۲ درصد و نرخ بیکاری روستایی به ۷٫۴ درصد رسیده است. میزان نقدینگی نیز در شهریور ۹۴ نسبت به پایان سال قبل ۱۱٫۶ درصد رشد داشته و سپرده‌های بخش دولتی هم از ۱۲٫۷ درصد رشد برخوردار بوده است. در ۱۲ ماه منتهی به شهریور سال جاری نرخ تورم ۱۵٫۱ درصد بوده است این نرخ در شهریور سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱٫۷ را تجربه کرده است. نرخ تورم در شهریور سال ۹۴ نسبت به ماه مرداد ۶٫۰ درصد بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *