بیش از ۱۷۰۰ مجوز تأسیس واحد تولیدی و صنعتی در استان کرمانشاه صادر شد

Rate this post

معاون وزیر صنعت در کرمانشاه: بیش از ۱۷۰۰ مجوز تأسیس واحد تولیدی و صنعتی در استان کرمانشاه صادر شد

پنجشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۴

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استانهای وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای امسال تا نیمه دی ماه یک هزار و ۷۵۰ جواز تأسیس واحدهای تولیدی و صنعتی در این استان صادر که در سامانه سازمان نیز ثبت شده است.

به گزارش خبرآنلاین،علی یزدانی در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه، اظهار داشت: از یک هزار و ۷۵۰ مجوز طرحهای تولیدی و صنعتی، ۱۹۰ طرح دارای پیشرفت بیش از ۵۰ درصد است که زمینه اشتغال یک هزار و ۴۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استانهای وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مردم محور حرکت در برنامه ششم توسعه کشور بر مبنای تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی هستند، افزود: دولت باید اولویتهای سرمایه‌گذاری را بر اساس سند راهبردی توسعه‌بخشی در حوزه ملی و بین‌المللی مشخص کند.

یزدانی با اشاره به اجرای برجام گفت: بیست و ششم دی‌ماه امسال روز سربلندی و عزت ملت ایران، شکست حصر اقتصادی و طلسم ایران‌هراسی و پیروزی تدبیر بر جنگ و افراطی‌گری بوده است.

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استانهای وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پس از اجرای برجام افزایش ورود سرمایه‌گذاران خارجی دور از انتظار نیست، اظهار کرد: نباید با ناامن نشان دادن فضای داخل کشور سرمایه‌گذاران را نگران کرد.

وی ارتقای جایگاه بخش خصوصی و تفویض اختیار به تشکل‌های اقتصادی را از اولویت‌های دولت اعلام و بیان کرد: در برنامه ششم توسعه تشکل‌های اقتصادی باید به شناسایی موانع تولید بپردازند تا در صورت نیاز برنامه ششم توسعه که هنوز به قانون تبدیل نشده است اصلاح شود.

یزدانی به برنامه‌های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حوزه اشتغال و صنعت اشاره کرد و گفت: اجرای طرح “فاجد” که همان به کار گیری جوانان فارغ‌التحصیل بوده یکی از مهمترین برنامه‌ها دولت و وزارتخانه محسوب می‌شود.

یزدانی با اشاره به اینکه با کاهش قیمت نفت به بشکه‌ای ۲۳ دلار درآمد ارزی کشور ۱۸ میلیارد دلار شده است، افزود: این کسب درآمد در شرایط مذکور حاصل شده است و دولت با این درآمد کشور را اداره می‌کند در حالی که در گذشته نفت بشکه‌ای ۱۴۰ دلار و درآمد ارزی ۱۲۰ میلیارد دلار بوده است.

وی صندوقهای حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان را پنج صندوق دانست و عنوان کرد: این صندوقها که شامل صادرات، صنعت و معدن، صنایع کوچک، صنایع دریایی و الکترونیک هستند و هر یک بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه ثبتی دارند که به راحتی و بدون فوت وقت می‌توانند سرمایه‌گذاران را حمایت کنند.

وی به خط مشی دولت قانونمداری، مفاسدگریزی و تعامل سه قوه در راستای ارتقای سطح رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: همه باید این شرایط را که دولت با آن مواجه است را ببینند.

یزدانی با بیان اینکه برای توسعه به فضای نقادی در کشور نیاز است، عنوان کرد: قانون دسترسی به اطلاعات که در دولت قبلی مسکوت مانده بود هم اکنون سبب افزایش اطلاع و آگاهی مردم نسبت به اتفاقاتی می‌شود که در حال رخ دادن است.

وی تعداد اتحادیه صنفی استان کرمانشاه را ۲۰۰ اتحادیه بیان و عنوان کرد: استان کرمانشاه با پتانسیلهای فراوان هم اکنون ۹۵۰ واحد دارای پروانه ثبت شده دارد و از ابتدای امسال تا نیمه دی ماه یک هزار و ۷۵۰ مجوز تأسیس واحد تولیدی و صنعتی در این استان صادر شده است.

در شان کرمانشاه نیست از بیکاری اول و از درآمد آخر باشد

رضا رحیمی نیز در این مراسم با تبریک اجرای برجام، گفت: این کار بزرگ با تدبیر مقام معظم رهبری و خون دل رئیس جمهور و آقای ظریف به نتیجه رسید و امیدواریم از امروز نتایج آن را در کشور و استان ببینیم.

رحیمی از پتانسیل‌های خوب استان کرمانشاه هم یاد کرد و افزود: پارادوکسی که بین پتانسیل‌های استان و عدم توسعه‌یافتگی آن وجود دارد، قابل توجیه نیست

رحیمی عدم استقبال آسان سرمایه‌گذاران از استانی که هشت سال درگیر جنگ بوده را طبیعی خواند و افزود: باید مشوق‌های معناداری به کرمانشاه داده شود. برای مثال در دولت اصلاحات ۱۵ میلیون دلار به ما تسهیلات دادند و با آن ۱۵ کارخانه بزرگ در کرمانشاه زدیم که هنوز چندین هزار نفر از اشتغالزایی این استان مربوط به همان طرح‌ها است.

وی در ادامه به اقدمات صورت گرفته در حوزه صنعت و معدن استان طی دوران مدیریتش در این سازمان اشاره و عنوان کرد: از مهمترین اقدامات صورت گرفته جذب کمک‌های فنی و اعتباری برای اولین بار در سال ۹۳ بود که توانستیم با ۱٫۹ میلیارد تومان اعتبار، ۱۶ میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری کنیم و عمده این اعتبار را به طرح‌های دانش بنیان و صادرات محور اختصاص دادیم.

رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه ابراز امیدواری کرد: در سال جاری هم ۱۶ میلیارد تومان کمک‌های فنی و اعتباری در استان جذب شود تا بتوان با آن ۱۶۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در استان انجام داد.

رحیمی از جذب ۴۶۵ میلیارد تومان از اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان نیز خبر داد و تاکید کرد: از اعتبارات اشتغالزایی با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ۱۲ میلیارد تومان جذب کردیم که به ۱۳ طرح اختصاص یافت.

وی عنوان کرد: با پیگیری‌های انجام شده از صندوق توسعه ملی هم ۲۴۲ میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۳۴۸ میلیون یورو اعتبار ارزی برای پروژه‌های استان جذب کردیم که بخش عمده آن برای طرح توسعه پتروشیمی استان است.

به گفته رحیمی با اقدامات انجام شده در این مدت کرمانشاه توانست در پایان سال گذشته به قطب پنجم سرمایه‌گذاری در کشور تبدیل شود.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه فعال سازی بیش از ۵۰ واحد صنعتی راکد را از دیگر اقدامات انجام شده یاد کرد و افزود: برخی از این واحدها بزرگ و مهم بودند، مانند اسیدستیریک، روغن کشی نازگل، واحد شیمیایی بیستون و … .

رحیمی تاکید کرد: به علاوه واحد چرم باختر را در جاده ماهیدشت داشتیم که آینه دقی برای ما بود و پیگیر رفع مشکلات آن هستیم تا شاید بتوانیم در آن منطقه شهرک تجهیزات پزشکی و دارویی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده مشخص شده ما در استان ۲۰۶ واحد صنعتی راکد داریم که بخشی از آنها فعال شده‌اند و امیدواریم مابقی نیز مشکلاتشان حل شود.

رحیمی همچنین کرمانشاه را از استان‌های موفق در زمینه کارگروه ستاد تسهیل دانست که با برگزاری ۲۹ جلسه، ۱۴۰ مصوبه داشته است.

رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به وجود بیش از ۱۷۰۰ طرح صنعتی در استان، عنوان کرد: حدود ۵۰ مورد از این طرح‌ها بزرگ و ۵۳ مورد متوسط هستند و مدام روند اجرای این طرح‌ها را رصد کردیم.

وی از رقم پایین اشتغال ۲۸ هزار نفری حوزه صنعت در استان هم گلایه کرد و ادامه داد: این اشتغال معادل یکی از واحدهای بزرگ فولاد کشور است.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در خصوص اقدامات انجام شده حوزه معدن نیز تاکید کرد: پیگیری برای اجرای واحد فروسیلیس، فرومنگنز و قیرطبیعی انجام شده که بزودی به نتیجه می‌رسند.

رحیمی از تعیین تکلیف همه معادن استان بجز یک مورد خبر داد و ادامه داد: جای تعجب بود که چطور در این سال‌ها همه معادن در اختیار دولت بود که ما مزایده آنها را برگزار کردیم و از محل فروش آنها ۱۹٫۵ میلیارد تومان به حساب خزانه وارد خواهد شد.

وی مزایده تنها پهنه معدنی استان و انجام سه طرح اکتشاف را از دیگر اقدامات انجام شده اعلام کرد.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه کرمانشاه را قطب قیرطبیعی کشور دانست که در حوزه فرآوری کار چندانی صورت نگرفته بود و تاکید کرد: با پیگیری‌های انجام شده واحدی آغاز به کار کرده که ظرفیت پنج تن فرآوری در روز دارد، اما باید این ظرفیت را به ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در روز برسانیم.

رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه همچنین از رشد ۲۰ درصدی صادرات استان طی ۹ ماهه امسال خبر داد و افزود: کل صادرات استان در سال گذشته ۲٫۴ میلیارد دلار بود که امیدواریم این رقم تا پایان امسال به سه میلیارد دلار برسد.

وی همچنین از صدور ۴۰۳ فقره کارت بازرگانی، ۴۲۰ کارت پیله‌وری و ۱۱۳ هزار کارت مبادلات مرزی در این مدت خبر داد.

رحیمی با اشاره به اینکه تجارت کوله‌بری در شان مردم کرمانشاه نیست و عوارض بدی برای کشور و کرمانشاه دارد، یادآوری کرد: نبایدفراموش کرد که مردم مرزنشین باید از این پتانسیل استفاده کنند، اما به شیوه درست.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه توجه به مرزهای استان و احیا آنها از جمله شیخ صله، شوشمی و تیله‌کوه را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و یادآوری کرد: مصوبه بازارچه مرز سومار هم گرفته شد و به دنبال رسمی کردن آن هستیم.

وی از اقدامات مثبت انجام شده برای احیاء فرش کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: ۴۹ دوره آموزشی برگزار کردیم که در هر دوره ۴۰ نفر آموزش دیدند.

رئیس پیشین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به وجود ۴۴ هزار قالی‌باف در استان، عنوان کرد: باید این تعداد افزایش یابد.

رحیمی تاکید کرد: برای تکمیل زنجیره پشم تا فرش هم اقدامات خوبی انجام شده و چند واحد راه‌اندازی کردیم و گمرک اختصاصی فرش استان را پس از ۲۰ سال فعال کردیم.

وی تعامل خوب با تشکل‌های اقتصادی و بخش خصوصی، پرداخت مطالبات کارکنان سازمان و … نیز از دیگر اقدامات انجام شده دانست.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: تلاش کردیم صدای مظلومیت صنعت کرمانشاه را به گوش مسئولین برسانیم، زیرا در شان این استان نیست که بالاترین نرخ بیکاری و کمترین درآمد را داشته باشد.

رحیمی در پایان از آمادگی استانداری کرمانشاه برای حمایت از حوزه صنعت و معدن خبر داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *