مهم‌ترین مشکلات کارخانه‌های آب معدنی چهارمحال و بختیاری چیست؟

Rate this post

هزینه بالای حمل و نقل و بسته‌بندی مهم‌ترین مشکلات کارخانه‌های بسته‌بندی و توزیع آب معدنی چهارمحال‌وبختیاری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال وبختیاری، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایسنا به مشکلات بخش تولید آب معدنی اشاره و بازاریابی و هزینه بالای حمل و نقل را از مهم‌ترین مشکلات کارخانه‌های بسته‌بندی و توزیع آب معدنی برشمرد.

رحمن کرمی خاطرنشان کرد: نبود زیرساخت شبکه‌ای حمل و نقل مناسب و مشکلات جاده‌ای در کشور و همچنین طولانی بودن مسیر باعث افزایش هزینه حمل و نقل این کارخانه‌ها می‌شود که باید در راستای رفع آن و کمک به سرمایه‌گذاران این بخش برنامه‌ریزی‌های موثری انجام شود.

وی به ظرفیت چشمه‌های آب معدنی استان اشاره کرد و افزود: باید تلاش کرد از این ظرفیت عظیم در راستای تولید، اشتغالزایی و توسعه استان استفاده کرد.

کرمی سرمایه‌گذاری در آب استان را یک فرصت مطلوب برای توسعه چهارمحال و بختیاری برشمرد و تصریح کرد: فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب برای بهره‌برداری از آب‌های معدنی استان زمینه‌ساز توسعه اقتصادی استان می‌شود.

وی از آب استان به عنوان سرمایه ماندگار یاد کرد و افزود: اکنون ۱۴طرح ایجاد کارخانه آب معدنی استان در دست اجرا‌ست که از ۱۲ تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

معاون امور صنایع چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا هزینه بالای حمل و نقل را مهم‌ترین مشکل واحدهای بسته‌بندی آب معدنی بویژه در استان چهارمحال و بختیاری برشمرد و تصریح کرد: هزینه بالای حمل و نقل یک معضل کشوری است که رفع این مشکل نیازمند حمایت مسئولان است.

 

محمدکاظم منزوی اظهار کرد: مشکل حمل و نقل تنها دامن‌گیر بسته‌بندی آب معدنی نیست بلکه کلیه کالاهای صادراتی این مشکلات را دارند که باید در راستای رفع آن اقدامات جدی از سوی مسئولان صورت گیرد.

وی همچنین به قیمت بالای مواد اولیه برای بسته‌بندی آب اشاره کرد و گفت: آزاد شدن قیمت‌ها از جمله مواد پتروشیمی و نفتی باعث بالا رفتن هزینه تولید بطری‌های آب شده است و این هزینه‌های سرباری است که به کارخانه‌های بسته‌بندی تحمیل می‌شود.

منزوی همچنین به وضعیت چهارمحال و بختیاری در زمینه آب معدنی پرداخت و گفت: در استان چهارمحال و بختیاری چشمه‌های زیادی وجود دارد اما تنها تعداد ۱۵ چشمه شرایط لازم را برای احداث کارخانه آب معدنی دارند.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه آب معدنی باید در مکانی که توجیه اقتصادی داشته و همچنین از نزدیکترین فاصله با شهر برخوردار باشد ایجاد شود.

منزوی چشمه دیمه را مهم‌ترین چشمه معدنی استان دانست و افزود: شهرک تخصصی آب معدنی استان در جوار این چشمه ایجاد شده است.

وی به شهرک تخصصی آب معدنی کوهرنگ اشاره و تصریح کرد: این شهرک حداقل با ایجاد ۵ واحد بسته‌بندی در بحث بسته‌بندی آب از لحاظ سرمایه‌گذاری در منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد و هر واحد می‌تواند به طور متوسط برای ۸۰ تا ۹۰ نفر ایجاد اشتغال کند.

منزوی با بیان اینکه تنها این شهرک مجوز بسته‌بندی آب را از محیط زیست دریافت کرده است، گفت: چنانچه در کارخانه‌های آب معدنی شرایط لازم برای تولید سبد کامل کالا را که شامل دلستر، نوشابه، دوغ است، فراهم شود توجیه اقتصادی مطلوب‌تری خواهند داشت.

وی به فعالیت ۱۲ واحد بسته‌بندی آب معدنی صنعتی در استان اشاره و خاطرنشان کرد: این واحدها به طور میانگین ۴۶۰ میلیون لیتر آب در سال بسته‌بندی و به بازار کشور عرضه می‌کنند.

 

منزوی با تاکید برلزوم جداسازی آب شرب از آب لوله کشی، خاطرنشان کرد: بسته بندی آب به تنهایی توجیه اقتصادی ندارد و این اقدام زمانی ثمربخش می‌شود که آب شرب از آب لوله کشی جدا شود، به طوری که آب لوله کشی برای شست و شو و استحمام و آب شرب به صورت بسته‌بندی مصرف شود.

وی به مشکلات ناشی از خشکسالی‌های چندسال اخیر در برخی از نواحی کشور اشاره کرد و افزود: خشکسالی‌های سال‌های اخیر سبب شده است تا آب لوله‌کشی و شرب جدا شوند، که در جنوب کشور نیز به علت شوری آب این اقدام صورت گرفته و مردم آب شرب خود را از طریق آب بسته‌بندی یا تانکر تامین می‌کنند.

وی با اشاره به صدور ۲۴ مجوز تاسیس واحد بسته‌بندی آب در استان با پیش‌بینی ظرفیت ۴٫۷ میلیارد لیتر آب بسته‌بندی، تصریح کرد: این استقبال نشان از علاقه‌مندی سرمایه گذاران به این شغل است.

منزوی با بیان اینکه تمرکز چشمه‌هایی که قابلیت احداث واحد آب معدنی را در جوار خود دارند در مناطق محروم شهرستان‌های کوهرنگ، اردل و فارسان هستند، تصریح کرد: این یک فرصت ویژه برای ایجاد تحول، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی در این مناطق است.

ثابت بودن قیمت آب بسته‌بندی و بالا بودن هزینه حمل ونقل، از مشکلات تولیدکنندگان آب معدنی

معاون برنامه‌ریزی شهرک تخصصی آب معدنی کوهرنگ نیز در گفت‌وگو با ایسنا، به تشریح مشکلات واحدهای بسته‌بندی آب پرداخت و ثابت بودن قیمت آب بسته‌بندی و بالاتر بودن هزینه حمل ونقل در استان نسبت به سایر استان‌ها را از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان آب معدنی در استان برشمرد.

عبدالله شمسیان به هزینه بالای خرید خطوط تولید این واحدها اشاره و خاطرنشان کرد: اکثر این واحدها برای خرید و نصب خط تولید مشکل مالی دارند که ارائه تسهیلات بانکی در این خصوص می‌تواند مشکل این بخش را حل کند.

 

وی با بیان اینکه شهرک آب معدنی کوهرنگ، اولین شهرک تخصصی کشور است، افزود: در این شهرک تاکنون برای ایجاد ۱۰ واحد بسته‌بندی قرارداد منعقد شده است، اما تاکنون هیچ کدام از این واحدها به مرحله بهره‌برداری نرسیده‌اند که پیش‌بینی می‌شود تا پایان تیرماه سال آینده کلیه واحدها به بهره‌برداری برسند.

شمسیان با بیان اینکه برای بخش صنعتی این شهرک ۸٫۵ هکتار زمین واگذار شده است، تصریح کرد: با راه‌اندازی واحدهای بسته‌بندی در این شهرک می‌توان حداقل برای ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرد.

به گفته وی، با تمرکز واحدهای تولیدی در شهرک تخصصی گوهرنک نه تنها قیمت تمام شده برای بسته‌بندی آب کاهش می‌یابد بلکه زمان برای اخذ مجوز احداث در این شهرک بسیار کوتاه‌تر می‌شود.

شمسیان افزود: برای احداث کارخانه بسته‌بندی آب در این شهرک کمتر از ۱۰ روز مجوز صادر می‌شود این در حالی است که در خارج از آن امکان دارد تا یکسال به طول بینجامد.

تامین بودجه، لازمه خروج کارخانه‌های آب معدنی از تک محصولی

مدیرعامل کارخانه تولید آب معدنی قله نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هزینه‌های بالای حمل ونقل مهم‌ترین مشکل کارخانه‌های آب معدنی است.

حسن مختاری به تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی کشور در چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: با توجه به تحریم‌ها کمبود قطعات یدکی برای خط تولید از دیگر مشکلات این کارخانه محسوب می‌شود.

به گفته وی، تک محصول بودن واحد نیز یکی دیگر از مشکلات است؛ چراکه تولید محصولات دیگری چون دوغ، دلستر و یا نوشابه در کنار این واحد می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد.

مختاری تاکید کرد: در صورت تامین بودجه در راستای توسعه واحدهای بسته‌بندی می‌توان این واحدها را از تک محصولی بودن خارج کرد، چراکه همین تعداد دستگاه نیز می‌تواند در راستای تولید چند محصول در ظرفیت اصلی خود فعالیت کنند.

وی به قیمت بالای مواد اولیه خط تولید واحد اشاره و تصریح کرد: عدم ثبات ارز و قیمت مواد اولیه داخلی مانند پی.ای.تی پتروشیمی مشکلاتی را برای واحدهای بسته‌بندی ایجاد کرده است.

مختاری با بیان اینکه این کارخانه با ظرفیت ۲۴ هزار بطری در ساعت با تولید سالانه ۱۱۵ هزار و۲۰۰ لیتر آب بسته‌بندی در استان فعال است، خاطرنشان کرد: این واحد صنعتی چنانچه بخواهد با توجه به ظرفیت اصلی فعالیت کند روزی ۱۲۰میلیون تومان انواع مواد اولیه نیاز دارد همچنین آب بسته‌بندی تنها کالایی است که نقدی خریداری نمی‌شود.

به گفته وی، این واحدمیزان ۵ میلیارد و۴۰۰ میلیون تومان سرمایه در گردش در دوره ۴۵ روزه نیاز دارد این در حالی است که این مبلغ در اختیار تولیدکننده نیست.

مختاری اظهار کرد: در صورت تامین اعتبار و خروج از تک محصولی بودن با اضافه شدن نوشابه یا دلستر به محصولات تولیدی این واحد و با دو شیفت شدن کارخانه می‌توان برای ۱۲۰ نفراشتغال مستقیم و دو برابر غیرمستقیم ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه آب بسته‌بندی این واحد علاوه بر صدور به دو کشور عراق و کویت به بندرعباس، اصفهان، یزد، بوشهر و کاشان ارسال می‌شود، افزود: اکنون به علت افزایش هزینه حمل و نقل این محصول به برخی استان‌ها مانند هرمزگان فرستاده نمی‌شود، چراکه برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد.

The high cost of transport and packaging manufacturers packaging and distribution of mineral water Chharmhalvbkhtyary is the most important problems.
According to the Iranian Students News Agency (ISNA) – Zone Chaharmahal, Head of Industry, Mine and Trade Chaharmahal and Bakhtiari said in an interview with ISNA referring to the problems of the mineral water production and the marketing and transport costs from the factory packaging problems and outlined the distribution of mineral water.

He pointed to the capacity of mineral water springs and said efforts must be made of the enormous production capacity in line with production, job creation and the development of the province.
Karami investment in water a favorable opportunity for the development of Chaharmahal and Bakhtiari province outlined and reiterated the provision of appropriate infrastructure for the exploitation of mineral waters behind the province’s economic development.
He endures water as capital and added: Mineral water factory now 14 projects underway in the province from 12 to 70 percent physical progress.
Deputy Chaharmahal and Bakhtiari industry in an interview with ISNA high cost of transport to the problem of mineral water packaging units, especially in the province of Chaharmahal and Bakhtiari outlined and reiterated the high cost of transport is a national problem that solving this problem requires officials .

MK isolate said transport problem not only victims but also all packaged mineral water exports to fix these problems that need serious action on the part of officials to be done.
He also noted the high price of raw materials for packaging water and said the release, including petrochemicals and oil prices increase the cost of water bottles and packaging factory overhead costs that are imposed.
Isolated Chaharmahal and Bakhtiari also the situation in the field of mineral water, and said: There are many springs in the province, but only 15 springs of mineral water are necessary conditions for the plant.
He pointed out that mineral water plants must have in place an economic justification and is also close to the city have to be created.
Dimeh isolate the most important mineral springs province, adding: special town near the springs of mineral water is created.

Isolated stating that only the town has received environmental permits water packaging, said: If conditions in the factories of mineral water for the production of a full basket of goods that includes soft beer, soda, buttermilk, providing better economic justification will be.
He pointed to the activities of 12 units of packaging mineral water industry in the province and said: this unit is packaged and marketed an average of 460 million liters of water in the country.

Isolated emphasized the need to separate water from water, said water packaging alone is not economically justified and it is effective when water is removed from the water, so water for washing and bathing and drinking water to be used for packaging.
His problems caused by droughts in recent years in some areas of the country and said: droughts in recent years has caused drinking water facilities and separate, in the south of the country due to the salinity of the actions taken and the people of your drinking water through the packaging or tanker water supply.
Referring to issue 24 licenses establish the anticipated capacity of 4.7 billion liters of packaged water in bottled water, he said only this welcome show of investors to the job.
Isolated stating that the focus of mineral water springs in the vicinity of their capabilities in underserved areas Koohrang cities, Ardal and Persians, said: This is a special opportunity for change, jobs and prosperity in these areas.
Fixed price and high cost of transporting bottled water, mineral water production problems
Deputy Town Planning Specialist mineral water Koohrang in an interview with ISNA, outlines the major problems of bottled water, packaged water, and stable prices and higher transport costs in relation to other provinces of the problems outlined the producers of mineral water in the province.

Stating that the town Koohrang mineral water, the country’s first professional town, said the town has been contracted to build 10 units packaging, but so far none of these units can not be utilized to the stage that is expected by the end of July next year All units come on stream.
Solar stating that 8.5 hectares of land have been allocated to the industrial sector of the town, said: With the launch of packing units in the settlements can create at least 400 jobs.
According to him, with a focus on specialized production units in settlements Gvhrnk for packaging water not only reduces cost but also the time for obtaining permits for construction in the settlements is much shorter.

Funding is a requirement for the withdrawal of water from single-product factories
Director Mineral Water Production Plant peaks in an interview with ISNA, said the high cost of transportation of mineral water factories is the main problem.
Hassan determination to sanctions and economic problems in recent years and said: Because of the sanctions, lack of spare parts for the factory production line is another problem.
According to him, a single product unit is also a problem because the production of other products such as yoghurt, soft beer or soda on the side of the unit can be used in other problems.
Mokhtari said if funding for the development of these units can be packaged into a single product to be removed, because the same number of devices can also be used to produce multi-product in their capacity work.
He referred to the high prices of raw materials production line unit and said internal instability of currency and raw material prices such as petrochemical Py.ay.ty packaging has created problems for units.
Mokhtari said that this plant with a capacity of 24 thousand bottles per hour with an annual production of 115 thousand 200 liters of bottled water in the province is activated, said the plant if he wishes with regard to the capacity of the main activities of the day, 120 million USD of raw materials needs also bottled water is not the only commodity that cash.
According to him, this Vahdmyzan 5 billion and 400 million USD working capital needs during the period of 45 days while this sum is not at the discretion of the manufacturer.
Mokhtari said the provision of credit and the withdrawal of single-product being added to its products and the two beverages or soft beer factory shift can be doubled to 120 direct and indirect Nfrashtghal created.
Stating that the bottled water, in addition to export to Iraq and Kuwait to Bandar Abbas, Isfahan, Yazd, Kashan sent Bushehr, said the increase is due to the cost of shipping the product to be sent some of Hormozgan province, because it is not economically for producers.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *